Montaż klimatyzacji

Wybierając model klimatyzatora lub innego urządzenia np.centrali wentylacyjnej zazwyczaj kierujemy się ceną, wyglądem, przywiązaniem do konkretnej marki, długością gwarancji udzieloną przez producenta/importera.

Inteligentna technologia
Materiały wysokiej jakości
Profesjonalny zespół

Nasze rozwiązania

 Klimatyzatory naścienne

To najpopularniejsze z klimatyzatorów typu split. Montuje się je najczęściej na ścianie pod sufitem. Mają zgrabną obudowę i niedużą moc – są przeznaczone do niewielkich pomieszczeń. Obecnie rynek oferuje oryginalne i ładne jednostki wewnętrzne. Wielu producentów posiada w sprzedaży urządzenia w kolorystyce nie tylko białej ale również srebrnej, czarnej złotej, niebieskiej czy też w formie obrazu. Dla zainstalowania takiego klimatyzatora w domu, mieszkaniu czy biurze jest ok.0,5 m2 wolnej ściany (ok.100cm x 50cm) w pomieszczeniu pod sufitem oraz 1 m2 wolnego miejsca na jednostkę zewnętrzną (ok.100cm x 100cm) na balkonie,ścianie

Image
Image
Image
Image

Przeczytaj przydatne FAQ

Czy nie ma przeciwwskazań do montażu klimatyzacji? (regulamin budynku, konserwator zabytków, itd)

Ile to kosztuje?

Koszt montaż klimatyzacji rozpoczynają się już od 1000 zł. Ceny urządzeń rozpoczynają się od ok 1800 zł

Dla nas trochę dłużej (dojazd, transport urządzeń i materiałów, itd). Dla Ciebie nawet 3 godziny.

Co trzeba wiedzieć?

Lokalizacja jednostki wewnętrznej i zewnętrznej klimatyzatora

Jednostkę wewnętrzną umiejscawiamy w zależności od typu urządzenia – klimatyzator ścienny – maksymalnie wysoko przy suficie na ścianie, podłogowy – podobnie jak grzejnik, kanałowy – w zabudowie itd. W katalogu producenta/importera można sprawdzić wymiar jednostki wewnętrznej i zewnętrznej co pozwoli na sprawdzenie czy w danym miejscu klimatyzator się zmieści. Pamiętajmy, aby starać się zaplanować montaż nawiewu tak, aby w późniejszej eksploatacji nie narażać się na działanie strumienia powietrza. Jednostkę zewnętrzną planujemy w miejscu możliwie najbliższym jednostki wewnętrznej (na balkonie, pod oknem, na daszku itd). Bierzmy pod uwagę, że jej pracy towarzyszą wibracje i wynikający z nich pewien poziom dźwięku. Należy pamiętać jednak, aby zostawić przestrzeń do wymiany powietrza w celu zapewnienia odpowiedniej wymiany ciepła. Jednostka zewnętrzna może być zawieszona (tak, aby nie zajmować miejsca) lub może być postawiona na specjalnych podstawach lub gumach. W razie potrzeby można ją zabudować i wykorzystywać np. jako stolik lub kwietnik.

Instalacja łącząca jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną

Klimatyzator dwuczęściowy wymaga niewielkiego otworu (ok. 4-5 cm ) na przewody łączące jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną. Przez ścianę zewnętrzną trzeba przeprowadzić rury i przewody elektryczne ewentualnie odprowadzenie skroplin z jednostki wewnętrznej. Skropliny warto też odprowadzić do środka pomieszczenia lub do zbiornika na zewnątrz jeśli nie ma innej możliwości. Wykonanie odpowiednio dużego otworu w solidnym murze jest pracochłonne, jeśli nie używa się do tego specjalnej wiertarki z odpowiednio długim wiertłem. Wszystkie przewody można ukryć w wykonanych w ścianach bruzdach albo specjalnych listwach maskujących. Należy pamiętać, że sama instalacja jest średnio plastyczna i nie układa się tak łatwo jak np. przewody elektryczne. Maksymalna długość przewodów chłodniczych łączących jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną zazwyczaj nie przekracza 25 mb, jednak istnieją rozwiązania pozwalająca na ominięcie tego ograniczenia. Ważne jest również, aby różnica poziomów pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną czyli długość instalacji w pionie nie przekraczała 115 metrów. Instalację można wykonać łącznie z dostawą klimatyzatora lub w przypadku prac budowlanych w obrębie pomieszczeń w 2 lub więcej etapach – w zależności od postępu prac wykończeniowych.

Zamówienie oraz ustalenie terminu i czasu trwania montażu

Po wyborze konkretnego modelu klimatyzatora i złożenia zamówienia, ustalimy dogodny dla Ciebie termin montażu i dostawy urządzenia. W zależności od dostępności danego modelu urządzenia proces jego dostawy trwa  od 1 dnia do nawet 1 miesiąca ( „na zamówienie” ). Sam montaż klimatyzacji bez specjalnych utrudnień to 4-6 godzin pracy (bez dojazdu) ekipy 2 osobowej, jednak w przypadku napotkania utrudnień podczas prac może ten czas się wydłużyć. Również w przypadku prac 2 i więcej etapowych wymagających kilku przyjazdów harmonogram prac należy ustalać indywidualnie. Możesz również skorzystać z naszego systemu rezerwacji wybierając dzień i godzinę montażu klimatyzacji. Podczas instalacji następuje mocowanie klimatyzatora, ułożenie instalacji, podłączenie odprowadzenia skroplin oraz podłączenie zasilania. Następnie wykonywane są prace przy instalacji freonowej, którą trzeba odpowietrzyć za pomocą specjalnego sprzętu,  usunąć z niej wilgoć i ewentualnie napełnić czynnikiem chłodniczym. Obecnie, aby montować urządzenia klimatyzacyjne należy posiadać stosowne uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego zarówno dla personelu jak i dla firmy.

Uruchomienie, instruktaż i warunki gwarancji

Po zakończeniu instalacji następuje uruchomienie urządzenia i test jego funkcji ( chłodzenie, ogrzewanie, itd ).  Monterzy przeprowadzają krótkie szkolenie w zakresie obsługi ( mycie filtrów, nastawianie zdalnego sterownika ) i podpisują protokół z przeprowadzonych prac, który uruchamia gwarancję. Instrukcja obsługi wraz z kartą gwarancyjną powinna być załączona do kopii protokołu i zostaje przy urządzeniu. Klimatyzator oddaje się użytkownikowi do eksploatacji, należy pamiętać o okresowej kontroli urządzenia ( czystość, szczelność ) i regularnych przeglądach zgodnie z zaleceniami producenta.

Pobierz

Dokumenty dotyczące naszej polityki i informacje o firmie

Budowanie koncepcji poprawy efektywności energetycznej

Koncepcje modernizacyjne pozwalają zaoszczędzić środki

Image

Uzyskaj najlepsze usługi klimatyzacji