Czyszczenie filtrów w klimatyzatorze

Kompleksowej konserwacji powinny podlegać wymienniki ciepła, przez które przepływa powietrze razem z pyłem, kurzem oraz wszelkimi drobnoustrojami. Elementem na który powietrze natrafia w pierwszej kolejności jest filtr klimatyzacyjny – to newralgiczny element systemów klimatyzacyjnych zapewniający odseparowanie pyłków i kurzu od klimatyzowanego pomieszczenia. Z reguły jest to filtr elektrostatyczny wielokrotnego użycia, należy go czyścić odkurzaczem lub wodą o temperaturze poniżej 50oC, silniejsze zabrudzenia należy zmyć łagodnym środkiem czyszczącym o neutralnym odczynie, zaleca się również spłukanie filtra środkiem bakteriobójczym. Zabrudzenie filtrów odbija się na zmniejszonym przepływie powietrza, co z kolei doprowadza do spadku wydajności klimatyzatora.

Idealnym rozwiązaniem byłoby zasilanie ze słońca całego systemu klimatyzacji służącego zarówno do chłodzenia jak i ogrzewania

- Karol - właściciel domu

Środki czyszczące

Zadaniem instalacji klimatyzacyjnej jest zapewnienie użytkownikom komfortu w najszerszym tego słowa znaczeniu. Odpowiednia dbałość o sprawne działanie systemu zapewni bezawaryjność, wysoką wydajność jak i bezpieczeństwo domowników przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jak dbać o klimatyzację? W jaki sposób przeprowadzać okresową kontrolę Instalacji? Wszystkie informacje znajdziesz w poniższym artykule. Przy konserwacji klimatyzatora pamiętajmy o stosowaniu odpowiednich środków czyszczących dostosowane do rodzaju urządzenia. Świeże zabrudzenia zlokalizowane przy wlocie i wylocie powietrza możemy oczyścić miękką, sucha tkaniną. Nie wolno stosować żadnych rozpuszczalników, środków polerujących, ostrych proszków oraz substancji lotnych – ze względu na stały kontakt z powietrzem, substancje te mogą przedostawać się do dróg oddechowych domowników lub w konsekwencji spowodować uszkodzenie sprzętu (w przypadku substancji lotnych).

Cykliczne przeglądy to:

  • Mniej problemów z chłodzeniem w AC
  • Ulepszanie Twojego systemu klimatyzacji
  • Lepsza pielęgnacja i konserwacja klimatyzacji
  • Poprawa wydajność klimatyzacji

Leave a Comment