Istnieje mit, że klimatyzacja jest niezdrowa. Jak się ma ten mit do naszego złego samopoczucia kiedy są upały? Wraz ze zmianą klimatu upały i susze są coraz częściej. Idealnym wówczas miejscem jest klimatyzowane pomieszczenie. Klimatyzacja wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie pozytywnie tylko wówczas gdy jest regularnie konserwowana oraz gdy posiada właściwie ustawione parametry działania. Kiedy regularnie sami oraz przy udziale wyspecjalizowanego serwisu, dbamy i ustawiamy parametry klimatyzacji, przynosi ona nam więcej zdrowia i obala mit o swojej szkodliwości.

Nieustannym procesem klimatyzatorów jest wymiana powietrza. Wiele modeli klimatyzatorów poza chłodzeniem dodatkowo oczyszcza powietrze z drobnoustrojów, kurzu i innych zanieczyszczeń. Podczas procesu chłodzenia osuszają także pomieszczenie tym samym hamując rozwój pleśni i innych bakterii. Trzeba pamiętać, że wszystkie zanieczyszczenia związane z wymianą powietrza i oczyszczaniem gromadzą się w filtrach urządzeń klimatyzacyjnych. Jeśli zaniedbujemy regularne, cykliczne czyszczenie i konserwację klimatyzatorów wówczas niemal na własne życzenie wprowadzamy zebrane zanieczyszczenia z powrotem do pomieszczenia. Brak regularnych przeglądów klimatyzacji skutkuje także szybszym zużywaniem się urządzeń, ich głośniejszą pracą, poborem większej ilości prądu oraz co istotne wydzielaniem nieprzyjemnego zapachu do pomieszczenia.

W zależności od częstotliwości używania klimatyzacji minimalnie raz w roku powinniśmy dokonań jej przeglądu. Najlepiej wiosną przed okresem upałów. Dobrą praktyką jest ponowny przegląd po zakończeniu lata, czyli po czasie jej bardziej intensywnego używania. Podczas przeglądu realizowanego przez wyspecjalizowane firmy takie jak Wolumen, regulacji i konserwacji podlegają m.in. filtry, skraplacz, parownik, sterowniki, połączenia układów, izolacje czy przewody. W czasie przeglądu sprawdzana jest także szczelność instalacji, lokalizuje się ewentualne usterki czy wycieki, które można naprawić w czasie konserwacji. Poza certyfikowanym przeglądem poleca się samodzielne wymienianie filtrów klimatyzatora. W zależności od intensywności użytkowania urządzenia filtr można wymieniać nawet co dwa miesiące, gdyż jest on najbardziej narażony na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i pochłania zanieczyszczenia z pomieszczenia, w którym pracuje klimatyzator.

Przeczytaj więcej o przeglądach na blogu.

Istotnym aspektem „zdrowej klimatyzacji” jest prawidłowa jej regulacja. Oznacza to, że strumień powietrza nie powinien być skierowany na osoby przebywające w pomieszczeniu oraz aby nie był odczuwalny jako przeciąg strumień nie powinien przekraczać prędkości 0,25m/s. Nie powinniśmy także zbytnio schładzać pomieszczeń. Uznaje się, że bezpieczną temperaturą jest max różnica około 7st. C między temperaturą panującą na dworze i wewnątrz.