klimatyzator przenosny

Klimatyzator przenośny monoblokowy

Można go przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego, ale korzystać z niego można jedynie w takim miejscu, w którym da się otworzyć okno i wystawić na zewnątrz jedną albo dwie rury. W klimatyzatorach tańszych zamontowana jest tylko jedna rura. Ogrzane powietrze jest przez nią wyrzucane na zewnątrz, a powietrze do chłodzenia pobierane jest z pomieszczenia. Wadą tego rozwiązania jest głośność urządzenia. Klimatyzatory przenośne to często jeszcze dość duże urządzenia, ale producenci starają się im nadawać coraz nowocześniejszy wygląd, dzięki czemu bez wstydu można postawić je w każdym miejscu w domu.

Klimatyzatory typu split

W mieszkaniach, domach jednorodzinnych, biurach i sklepach stosuje się je najczęściej, bo są nowocześniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu. Klimatyzatory split składają się z połączonych ze sobą dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, z których pierwsza schładza powietrze w pomieszczeniu, a druga odprowadza ciepło poza budynek. W jednostce wewnętrznej znajdują się tylko cicho pracujące elementy, w zewnętrznej – wszystkie głośne, dlatego wystawia się je na zewnątrz, dzięki czemu klimatyzator nie jest uciążliwy w codziennym życiu. 
Obydwie części klimatyzatora muszą być zasilane prądem o napięciu 230 V (zazwyczaj) i połączone są ze sobą za pomocą cieńkich, miedzianych rurek. Rurki wyprowadza się przez otwór w ścianie zewnętrznej, a w pomieszczeniu prowadzi tak, by były jak najmniej widoczne. Można je zasłonić listwą przypodłogową. Do jednostki wewnętrznej musimy podłączyć rurkę do odprowadzania skroplin – jest ona wyprowadzona najczęściej na zewnątrz budynku. Są to jedyne elementy instalacji, które musimy zamontować wraz z klimatyzatorem.Wewnątrz możemy zainstalować panel naścienny, przypodłogowy, sufitowy lub kanałowy (widoczne są tylko kratki nawiewne ).

klimatyzatory split
klimatyzator scienny

Klimatyzatory naścienne

To najpopularniejsze z klimatyzatorów typu split. Montuje się je najczęściej na ścianie pod sufitem. Mają zgrabną obudowę i niedużą moc – są przeznaczone do niewielkich pomieszczeń. Obecnie rynek oferuje oryginalne i ładne jednostki wewnętrzne. Wielu producentów posiada w sprzedaży urządzenia w kolorystyce nie tylko białej ale również srebrnej, czarnej złotej, niebieskiej czy też w formie obrazu. Dla zainstalowania takiego klimatyzatora w domu, mieszkaniu czy biurze jest ok.0,5 m2 wolnej ściany (ok.100cm x 50cm) w pomieszczeniu pod sufitem oraz 1 m2 wolnego miejsca na jednostkę zewnętrzną (ok.100cm x 100cm) na balkonie,ścianie zewnętrznej lub dachu.

Klimatyzatory przysufitowo-przypodłogowe typu split

Są tak skonstruowane, że mogą być montowane zarówno pod sufitem, jak i przy podłodze – pod oknem. Każda z tych możliwości ma zalety i wady. Jeśli umieścimy klimatyzator w pozycji pionowej pod parapetem, zablokujemy napływ gorącego powietrza z zewnątrz (podobne zjawisko dotyczy montowanych pod parapetem grzejników, które odcinają napływ zimnego, a nie gorącego powietrza). Obracając klimatyzator do pozycji poziomej uzyskujemy klimatyzator podstropowy. Powietrze będzie równomiernie rozprowadzane po suficie, najpierw „przyklejone” do stropu, będzie łagodnie opadać, rozpraszając się i ochładzając gorące powietrze. W ten sposób następuje bardzo dokładne wymieszanie powietrza ciepłego z zimnym.

klimatyzator sufitowy
klimatyzatory kasetonowe

Klimatyzatory kasetonowe typu split

Wymagają zabudowy w suficie podwieszanym, ale ułatwiają rozplanowanie powierzchni użytkowej, bo nie zajmują miejsca ani na podłodze, ani na ścianie. Są przeznaczone zwłaszcza do pomieszczeń wyższych niż standardowe. W zależności od modelu ciepło rozpływa się równomiernie w 1, 2, 3 lub 4 kierunkach. Najbardziej efektywne to takie, w których powietrze wypływa w czterech kierunkach, wtedy zimne miesza się równomiernie z ciepłym i gdy do nas dociera, ma już odpowiednią i wyrównaną temperaturę. Klimatyzatory kasetonowe szczególnie polecane są dla przestrzeni biurowych, sklepów czy restauracji oraz wszędzie tam gdzie występuje sufit podwieszony lub zabudowa kartonowo-gipsowa.

Klimatyzatory kanałowe typu split

Wbudowuje się je w przestrzeń pomiędzy stropami ( np. „prawdziwym” sufitem a sufitem podwieszonym ) lub po prostu zabudowywuje płytami kartonowo-gipsowymi lub innymi pozostawiając jedynie miejsce na kratkę nadmuchową np: 20cm x 100 cm i podobnym rozmiarów wyciągową. Dzięki takiemu rozwiązaniu w pomieszczeniu widać tylko kratki, którymi powietrze napływa do wnętrza, a nie całe urządzenie. Cechą charakterystyczną jest możliwość podłączenia do urządzenia nawet kilku kanałów rozprowadzających powietrze co pozwala zapewnić komfort nadmuchu w pomieszczeniu lub rozprowadzenie powietrza do kilku niezależnych od siebie pomieszczeń.

klimatyzacja typu kanałowego
multisplit

Klimatyzatory typu multisplit

Jeżeli zapotrzebowanie na chłodzenie lub ogrzewanie dotyczy więcej niż jednego pomieszczenia, wybór powinien paść na system klimatyzacji typu multi split. Systemy klimatyzacji multi split zapewniają komfort w każdej sytuacji, zarówno w biurach, domach czy przestrzeniach przemysłowych. Zamontowanie tylko jednej jednostki zewnętrznej zmniejsza trudności w montażu oraz oszczędza miejsce na ścianie, balkonie lub dachu. Do jednostki zewnętrznej może być bezpośrednio podłączonych kilka jednostek wewnętrznych. Najczęściej jest to 3- 5 jednostek, jednak zdarzają się systemy multi split, w których pracuje nawet 8 jednostek wewnętrznych.