Ozonowanie to bezpieczny sposób przeprowadzenia dezynfekcji bez użycia środków chemicznych, gdzie czynnikiem biobójczym jest ozon, gaz o silnych właściwościach utleniających. To skuteczne, w pełni ekologiczne odkażanie pomieszczeń, który staje się coraz bardziej popularne nie tylko w otoczeniu jednostek publicznych i firm, ale także w zastosowaniu prywatnym. Ozonatory cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób prywatnych ponieważ nie tylko można oczyszczać nimi pomieszczenia, samochody, buty, ale także dzięki ozonowaniu można usuwać z pożywania i wody wszelkie bakterie i pestycydy.

Czym więc jest ozon i na czym polega ozonowanie?

Wynaleziony pod koniec XIX w. dopiero w ostatnim czasie stał się bardziej popularny w zastosowaniach domowych oraz jako forma ekologicznej dezynfekcji. Ozon to trójatomowa odmiana tlenu. Uwolniony dodatkowy atom oddziałuje na ozonowane otoczenie niszcząc wszelkie bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby, po prostu sterylizując obszar, w którym jest uwolniony. Rozpuszczając ozon w wodzie, dotlenia on ją i usuwa z niej zanieczyszczenia. Podczas procesu dezynfekcji ozon spotykając na swojej drodze zanieczyszczenia wchodzi z nimi w reakcję chemiczną utleniając i rozkładając w mniej szkodliwe cząsteczki. Pozostały ozon rozpada się z powrotem do formy tlenu, co sprawia, że oczyszczanie tą metodą jest przyjazne, ekologiczne w stosunku do zastosowania tradycyjnych form czyszczących z użyciem środków chemicznych. Mówi się, że po procesie ozonowania powietrze pachnie jak po burzy. Nie jest to tylko złudzenie ponieważ ozon uwalnia się także podczas uderzeń piorunów. Tak więc ozonowanie sprawia, że powietrze w pomieszczeniu jest pachnące i świeże.

Ozonowanie idealnie sprawdza się w miejscach gdzie wymagana jest sterylność mikrobiologiczna oraz w pomieszczeniach przebywania masowego, w których zaleca się cykliczne oczyszczanie powietrza. Pozwoli to pozbyć się wszystkich nieprzyjemnych zapachów, a przede wszystkich wirusów, bakterii, roztoczy co jest bardzo istotne w czasach, w których przyszło nam żyć pełnych zagrożeń zdrowotnych takich jak koronawirus i inne choroby.

Ozonowanie czyli:

– przyjazny sposób pozbycia się wirusów i bakterii

– idealne narzędzie walki z roztoczami dla alergików

– neutralizacja zapachów i dezynfekcja w pomieszczeniach

– oczyszczanie bakteriologiczne po zalaniu wodą

– sposób na likwidację grzybów i pleśni np. na ścianach

– ekologiczny sposób na zachowanie dłuższej świeżości i pozbycia się substancji niebezpiecznych z pożywienia i wody

– zachowanie czystości mikrobiologicznej.