markowe klimatyzatoryWybór producenta, modelu i mocy klimatyzatora

Wybierając model klimatyzatora zazwyczaj kierujemy się ceną, jego wyglądem, przywiązaniem do konkretnej marki, długością gwarancji udzieloną przez producenta/importera, dodatkowymi funkcjami ( np.jonizator ), czy efektywnością energetyczną. Obecnie rynek posiada ofertę ok. 50 marek klimatyzatorów, których cena oscyluje od ok. 1000 zł ( klimatyzatory przenośne ) do kilkudziesięciu tysięcy ( układy typu multisplit), w kolorach białych, szarych, kremowych, stalowych, niebieskich aż po czarne lustrzanki. Również globalne marki potentaci na rynku RTV czy AGD posiadają w swojej ofercie urządzenia klimatyzacyjne. Długość gwarancji waha się od 24 miesięcy do nawet 7 lat ( warunkiem są płatne dodatkowo przeglądy). Dodatkowe funkcje to np:

  • filtr typu HEPA, który niemal idealnie usuwa kurz, dym papierosowy i inne nieprzyjemne zapachy, a także roztocza, pyłki roślin, zarodniki  grzybów, pleśń, sierść zwierząt, niektóre bakterie i wirusy;
  • filtr antybakteryjny emitujący atomy srebra – działa bakterio i grzybobójczo;
  • generator jonów ujemnych – poprawia jakość powietrza, czyniąc go świeżym, zdrowym  i przyjemnym;
  • filtr uwalniający witaminę C (witamina młodości) – korzystnie wpływa na sen i poprawia wydolność fizyczną;
  • filtr deodoryzujący z aktywnym węglem – pochłania nieprzyjemne zapachy.

klimatyzatory zewnętrzne

Lokalizacja jednostki wewnętrznej i zewnętrznej klimatyzatora

Jednostkę wewnętrzną umiejscawiamy w zależności od typu urządzenia – klimatyzator ścienny – maksymalnie wysoko przy suficie na ścianie, podłogowy – podobnie jak grzejnik, kanałowy – w zabudowie itd. W katalogu producenta/importera można sprawdzić wymiar jednostki wewnętrznej i zewnętrznej co pozwoli na sprawdzenie czy w danym miejscu klimatyzator się zmieści. Pamiętajmy, aby starać się zaplanować montaż nawiewu tak, aby w późniejszej eksploatacji nie narażać się na działanie strumienia powietrza. Jednostkę zewnętrzną planujemy w miejscu możliwie najbliższym jednostki wewnętrznej (na balkonie, pod oknem, na daszku itd). Bierzmy pod uwagę, że jej pracy towarzyszą wibracje i wynikający z nich pewien poziom dźwięku. Należy pamiętać jednak, aby zostawić przestrzeń do wymiany powietrza w celu zapewnienia odpowiedniej wymiany ciepła. Jednostka zewnętrzna może być zawieszona (tak, aby nie zajmować miejsca) lub może być postawiona na specjalnych podstawach lub gumach. W razie potrzeby można ją zabudować i wykorzystywać np. jako stolik lub kwietnik.

Instalacja łącząca jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną

Klimatyzator dwuczęściowy wymaga niewielkiego otworu (ok. 4-5 cm ) na przewody łączące jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną. Przez ścianę zewnętrzną trzeba przeprowadzić rury i przewody elektryczne ewentualnie odprowadzenie skroplin z jednostki wewnętrznej. Skropliny warto też odprowadzić do środka pomieszczenia lub do zbiornika na zewnątrz jeśli nie ma innej możliwości. Wykonanie odpowiednio dużego otworu w solidnym murze jest pracochłonne, jeśli nie używa się do tego specjalnej wiertarki z odpowiednio długim wiertłem. Wszystkie przewody można ukryć w wykonanych w ścianach bruzdach albo specjalnych listwach maskujących. Należy pamiętać, że sama instalacja jest średnio plastyczna i nie układa się tak łatwo jak np. przewody elektryczne. Maksymalna długość przewodów chłodniczych łączących jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną zazwyczaj nie przekracza 25 mb, jednak istnieją rozwiązania pozwalająca na ominięcie tego ograniczenia. Ważne jest również, aby różnica poziomów pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną czyli długość instalacji w pionie nie przekraczała 115 metrów. Instalację można wykonać łącznie z dostawą klimatyzatora lub w przypadku prac budowlanych w obrębie pomieszczeń w 2 lub więcej etapach – w zależności od postępu prac wykończeniowych.

instalacje klimatyzacji warszawa
montaż klimatyzacji w warszawie

Zamówienie oraz ustalenie terminu i czasu trwania montażu

Po wyborze konkretnego modelu klimatyzatora i złożenia zamówienia, ustalimy dogodny dla Ciebie termin montażu i dostawy urządzenia. W zależności od dostępności danego modelu urządzenia proces jego dostawy trwa  od 1 dnia do nawet 1 miesiąca ( „na zamówienie” ). Sam montaż klimatyzacji bez specjalnych utrudnień to 4-6 godzin pracy (bez dojazdu) ekipy 2 osobowej, jednak w przypadku napotkania utrudnień podczas prac może ten czas się wydłużyć. Również w przypadku prac 2 i więcej etapowych wymagających kilku przyjazdów harmonogram prac należy ustalać indywidualnie. Możesz również skorzystać z naszego systemu rezerwacji wybierając dzień i godzinę montażu klimatyzacji. Podczas instalacji następuje mocowanie klimatyzatora, ułożenie instalacji, podłączenie odprowadzenia skroplin oraz podłączenie zasilania. Następnie wykonywane są prace przy instalacji freonowej, którą trzeba odpowietrzyć za pomocą specjalnego sprzętu,  usunąć z niej wilgoć i ewentualnie napełnić czynnikiem chłodniczym. Obecnie, aby montować urządzenia klimatyzacyjne należy posiadać stosowne uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego zarówno dla personelu jak i dla firmy.

Uruchomienie, instruktaż i warunki gwarancji

Po zakończeniu instalacji następuje uruchomienie urządzenia i test jego funkcji ( chłodzenie, ogrzewanie, itd ).  Monterzy przeprowadzają krótkie szkolenie w zakresie obsługi ( mycie filtrów, nastawianie zdalnego sterownika ) i podpisują protokół z przeprowadzonych prac, który uruchamia gwarancję. Instrukcja obsługi wraz z kartą gwarancyjną powinna być załączona do kopii protokołu i zostaje przy urządzeniu. Klimatyzator oddaje się użytkownikowi do eksploatacji, należy pamiętać o okresowej kontroli urządzenia ( czystość, szczelność ) i regularnych przeglądach zgodnie z zaleceniami producenta.